Darmowa promocja stron w wyszukiwarce

Ogół działań odpowiedzialnych za promocję stron internetowych w wyszukiwarkach określa się angielskim skrótem SEM (and. Search Engine Marketing). Marketing w wyszukiwarkach to ogół działań promocyjnych (pozycjonowanie i optymalizacja stron www, kampanie linków sponsorowanych), których najważniejszym celem jest uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania na wybrane frazy / słowa kluczowe wpisywane przez użytkowników internetu  w zapytaniu do wyszukiwarki.

Wspomniana optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. Search Engine Optimization = SEO), zwana także pozycjonowaniem (ang. Web Positioning) to działania zmierzające do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów i fraz kluczowych. Każdy zdaje sobie sprawę, iż użytkownik wyszukiwarki, wpisując interesujące go słowa kluczowe odwiedzi z pewnością witryny będące pierwszymi wynikami w wyszukiwarce. Bardzo często internauci nie sięgają dalej niż do dziesiątego wyniku wyszukiwania, widać więc, jak ważnym zagadnieniem w marketingu internetowym jest pozycjonowanie i optymalizacja stron www. Pozycjonowanie stron internetowych to najskuteczniejsza forma reklamy w wyszukiwarkach, zatem każdy reklamodawca, któremu zależy na osiąganiu zysków z reklamy internetowej dba o pozycjonowanie swojego serwisu internetowego.

Ważne jest również to, iż pozycjonowanie stron przynosi efekt długofalowy i jeśli naszym celem jest długodystansowa kampania reklamowa koniecznie trzeba zadbać o optymalizację swojego serwisu internetowego. Dużą niedogodnością jest brak jasnych standardów ze strony Google, co skutkuje niejasnościami w temacie dozwolonych i skutecznych praktyk w zakresie optymalizacji stron dla wyszukiwarek. Np. poważnym problemem są strony wykonane całkowicie w technologii Flash, która nie jest przyjazna wyszukiwarkom, a pozycjonowanie takich stron wymaga wielu dodatkowych zadań.

Możliwe jest zapewnienie sobie darmowego pozycjonowania stron. Są firmy pozycjonerskie, które zapewniają swoim klientom darmowe pozycjonowanie przez określony czas – np. 30 dni i na określonych warunkach. Jak wiemy jednak skuteczne pozycjonowanie to proces długotrwały, dlatego coraz popularniejsze są szkoły pozycjonowania, które uczą sztuki skutecznego pozycjonowania. Odbycie kursu pozycjonowania stron zapewnia nam zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie optymalizacji stron dla wyszukiwarek internetowych. Dzięki temu będziemy mogli później samodzielnie i za darmo pozycjonować własne strony internetowe, co jest podstawą skutecznej reklamy internetowej.